חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

SEO בחינם: יתרונות וחסרונות

דף הבית » מאמרים

תוכן עניינים

רוצה לקדם את האתר שלך בחינם? למד על היתרונות והחסרונות של שימוש בכלים ובטכניקות לקידום אתרים בחינם – במאמר הבא. במילה וחצי: קידום בחינם מתאים בעיקר לאתרים קטנים ובלוגים המעוניינים לקבל חשיפה ראשונית.

נתחיל בתשובה פשוטה לשאלה פשוטה – האם אפשר לקדם אתרים בחינם? התשובה היא – כן. באופן עקרוני אפשר לקדם אתר במנועי החיפוש בלי להוציא שקל אחד מהכיס. יחד עם זאת, תהליך הקידום יהיה פחות מדיד, פחות אפקטיבי ויותר אינטואיטיבי. למי קידום אתרים בחינם יכול להתאים? בעיקר לאתרים מאוד קטנים ולאתרי בלוג שמנסים לייצר איזו שהיא חשיפה ראשונית בתחום מסוים. עוד על SEO בחינם, על יתרונות ועל חסרונות, ממש כאן.

מה צריך בשביל לקדם אתר בחינם?

אתר אינטרנט

כדי שאתר אינטרנט יוכל להתקדם במעלה הדירוג של מנועי החיפוש הוא צריך קודם כל להיות קיים. אני יודע, זה אולי נשמע טריוויאלי אבל זה לא. בניית אתר היא אחד השלבים החשובים ביותר בקידום אורגני. האם אפשר לבנות אתר בחינם? כן, אפשר לבנות אתרי וורדפרס בחינם, כשהדבר היחיד שתצטרך לשלם עליו זה שם הדומיין (משהו כמו 70 שקלים לשנה) ואחסון (2 – 3 דולר לחודש). בסרטון הבא תוכל לראות איך לבנות אתר וורדפרס בחינם, צעד אחר צעד:

 

חיבור את האתר לכלים להערכת נתונים

אחרי שהאתר שלך בנוי ומוכן לפעולה זה הזמן לחבר אותו לכלים החינמיים של גוגל – Google Search Console ו – Google Analytics. הכלים האלו יציגו לך נתונים, מידע והמלצות בנוגע לצד הטכני, לחוויית המשתמש ולתוכן האתר שלך. 

מחקר מילות מפתח

אנחנו רוצים לקדם את האתר במנועי החיפוש, והשפה בה מנועי החיפוש מדברים היא שפת מילות המפתח (keywords). כשאנחנו בונים תכנית עבודה לקידום האתר, אנחנו צריכים לחפש את מילות המפתח המתאימות לתחום העיסוק שלך. 

בתור מקדם אתרים מקצועי, אני משתמש בכלים פרימיום כמו Ahrefs ו – keyword finder של חברת מנגולס כדי למצוא לבצע מחקר מילות מפתח. מי שרוצה לקדם את האתר שלו בחינם לא יוכל להיכנס לרזולוציות המחקר שאני מגיע אליהן. אם אתה רוצה לקדם את האתר שלך בחינם אני מציע לך להתמקד בנושאים ולא במילים ספציפיות. 

לדוגמה: אם יש לך קונדיטוריה ואתה רוצה לבנות אתר אינטרנט בחינם ולקדם אותו במנועי החיפוש, אז מה שאני מציע לך לעשות זה לחפש בגוגל את הדברים שאתה מציע ללקוחות שלך ולבדוק באילו נושאים עליך להתמקד באתר. 

מחקר תוכן

אחרי שאספנו את מילות המפתח המתאימות, או במקרה של קידום אתר בחינם את הנושאים שאנחנו רוצים לקדם, עכשיו אנחנו נרצה לדעת מה הגולשים מצפים למצוא בתוצאות הראשונות. כאן ההצעה שלי היא פשוט להיכנס לאתרים של המתחרים שנמצאים במקומות הראשונים ולבדוק איך נראה התוכן בעמוד הבית ובעמודי הקטגוריה שלהם. אני מדבר כמובן על מבנה ולא על התוכן עצמו, התוכן של האתר שלך חייב להיות מקורי כדי שמנועי החיפוש יתייסו אליו, על אחת כמה וכמה כשאתה מקדם את האתר בחינם. 

למי קידום אתרים בחינם יכול להתאים?

כל בעל אתר חייב לקדם את האתר שלו במנועי החיפוש על מנת להיות רלוונטי. מנועי החיפוש הם הדרך שלך לייצר חשיפה אורגנית לאתר שלך, ובאמצעות פרסום התכנים הרשתות החברתיות ניתן להגדיל את החשיפה ולחזק את האתר שלך בנישה הספציפית בה הוא מתחרה. 

יחד עם זאת, חשוב לי להיות כנה ולומר שלא כל אתר חייב לשלם על קידום אתרים מקצועי. אם יש לך אתר תדמיתי שלא אמור להניב רווחים, אם אין לך תקציב להשקעה בקידום אורגני בכלל ואם מדובר באתר תוכן שהוא אינו אתר עסקי כלל – יכול להיות שקידום אתרים בחינם זה הדבר הנכון עבורך. 

היתרונות של קידום אתרים בחינם

חסכוני

קידום אתרים בחינם אינו דורש שום השקעה כספית, מה שהופך אותו לפתרון חסכוני עבור עסקים קטנים וסטארט-אפים ללא תקציב שיווק, לפחות בשלב הראשוני.

גישה למגוון רחב של כלים ומשאבים

בעולם ה – SEO ישנם כלים ומשאבים רבים לקידום אתרים בחינם באינטרנט, כגון כלי מחקר מילות מפתח, כלי ניתוח ומדריכי קידום אתרים.

אין מחויבות לספק אחד

עם קידום אתרים בחינם האתר שלך לא קשור לספק ספציפי, מה שנותן לך את החופש לחקור את עולם ה – SEO ולנוע בין השירותים והכלים השונים עד שתמצא את מה שמתאים לך.

שליטה על אסטרטגיית קידום האתר שלך

עם קידום אתרים בחינם, יש לך שליטה מלאה על אסטרטגיית קידום האתר שלך, מה שמאפשר לך לבצע שינויים והתאמות לפי הצורך.

הזדמנויות למידה

קידום אתרים בחינם מאפשר לך ללמוד על טכניקות ואסטרטגיות קידום אתרים שונות, מה שיכול להקנות לך ידע בעל ערך לעתיד, ומי יודע, אולי אפילו תחליט להיות מקדם אתרים אורגני בעצמך.

הזדמנות לבצע ניסויים

קידום אתרים בחינם מאפשר לך להתנסות בטכניקות ואסטרטגיות שונות לקידום האתר (בניית קישורים חיצוניים, התמקדות בתוכן, עבודה ברשתות החברתיות וכו') שיכולות לעזור לך למצוא את הגישה הטובה ביותר לאתר שלך.

התאמה אישית

קידום אתרים בחינם מאפשר לך להתאים אישית את האסטרטגיה שלך כך שתתאים לצרכים ולמטרות הייחודיים של האתר והעסק שלך. לדוגמא, קידום אתר חנות לא בהכרח דומה לקידום אתר המספק שירותים בתחום התיירות.

יצירת בקהילה

ישנן קהילות ופורומים מקוונים רבים המוקדשים לקידום אתרים בהם תוכל לבקש ייעוץ ולקבל תמיכה מאנשי מקצוע אחרים.

יתרונות לטווח ארוך

לקידום אתרים בחינם יכולים להיות יתרונות לטווח הארוך עבור האתר שלך (כל עוד זה עובד כמובן), שכן שיטות קידום אתרים טובות יכולות להוביל לנראות מתמשכת ולתנועה לאורך זמן.

חסרונות של קידום אתרים בחינם

יכולות מוגבלות

כלים ומשאבים לקידום אתרים בחינם הם מוגבלים בעלי בהשוואה לאפשרויות המקבילות בתשלום, מה שיכול להגביל את האפקטיביות של אסטרטגיית קידום אתרים שלך. לדוגמה, בכל מה קשור לחקר מילות מפתח, הכלים בתשלום עולים בכמה דרגות באפקטיביות שלהם על הכלים החינמיים. 

בכלים בתשלום אפשר לקבל נתונים על כמות החיפושים שיש לביטוי חיפוש מסוים במנועי החיפוש, להבין מה העלות של הביטוי הזה בקמפיינים ממומנים (מה שנותן אינדיקציה על הערך המסחרי של הביטוי) ועוד.

ידע מוגבל

אם אין לך ידע קודם בנושא – SEO, אם לא למדת קידום אתרים בצורה מקצועית ואם לא התנסית בקידום אתרים בפועל, ייתכן ולא יהיה לך פשוט לקדם את האתר שלך בחינם. ללא שימוש בכלים בתשלום, זה יכול להיות קשה לקבל הבנה מלאה של מה שקורה באתר שלך, וכיצד לייעל את זה.

זמן רב יותר עד להשגת תוצאות

קידום אתרים בחינם יכול לקחת זמן רב מהרגע בו מתחילים ועד לשלב בו מתחילים לראות תוצאות, בעיקר מכיוון שצריך להשקיע זמן משמעותי במחקר ויישום טכניקות שונות – ולמי שזה לא המקצוע שלו זה לא יהיה פשוט, לפחות לא בהתחלה.

קושי במדידת הצלחה

אחד האלמנטים החשובים ביותר בתהליך קידום אתרים הוא מדידת התוצאות בזמן אמת, הבנת מגמות משתנות, מעקב אחרי עליות וירידות חדות ביחס למיקום של ביטוי או קבוצת ביטויים באתר שלך וביצוע פעולות להתאמת האתר למנועי החיפוש (אופטימיזציה). ללא שימוש בכלים בתשלום, זה יכול להיות לא פשוט למדוד את הצלחת פעולות קידום האתר שלך.

תמיכה מוגבלת

כלים ומשאבים לקידום אתרים בחינם אינם מציעים את אותה רמת תמיכה כפי שמאפשרים לך האפשרויות בתשלום. מה גם שעבודה פרטנית על קידום אתר, ללא חברה לקידום אתרים שעומדת מאחוריך, משאירה אותך לבד במערכה.

חוסר איזון ביחס לתוצאות

יכול להיות גם מצב בו האתר שלך מצליח להתקדם בתוצאות החיפוש האורגני בחינם, אבל מאחר שאין לך אפשר לעקוב את ההתקדמות הזו עלול להיווצר מצב בו העמוד שהתקדם הוא לא העמוד המרכזי ביחס לביטוי אותו רצית לקדם במנועי החיפוש – מה שעלול לפגוע ביכולת ההמרה של האתר שלך. במילים אחרות, ייתכן שקידום אתרים בחינם לא יוכל להתמודד עם נפח התנועה והצמיחה שהפתרונות בתשלום יודעים להתמודד איתו.

יכולות דיווח מוגבלות

כלים ומשאבים לקידום אתרים בחינם עשויים שלא להציע את אותה רמה של יכולות דיווח כמו אפשרויות בתשלום. אני מתכוון כאן על דיווחים ביחס לתוצאות, לשינויים ולפעולות שיש לבצע כדי להתאים את האתר לדרישות המשתנות של מנועי החיפוש.

יכולות מיקוד מוגבלות

קידום אתרים בחינם לא יכול לעמוד באותה רמה של יכולות מיקוד כמו האפשרויות בתשלום, מה שיכול להגביל את האפקטיביות של אסטרטגיית קידום אתרים שלך.

אוטומציה מוגבלת

קידום אתרים בחינם לא מאפשר לך לעמוד באותה רמה של אוטומציה כמו אפשרויות בתשלום, מה שעלול להפוך את כל התהליך למסורבל, ארוך וקשה לניהול.

 

רוצה לקבל ייעוץ מקצועי, ללא עלות, לקידום העסק שלך בגוגל? השאר פרטים ואחד ממומחה ה- SEO של WEBS יחזור אליך בהקדם>> 

מאור סוויסה

מאור סוויסה, מנכ"ל וובלינקס ומומחה קידום אתרים עם נסיון של מעל ל 10 שנים בשיווק הדיגיטלי אשר ילווה אתכם במסע לעבר ההצלחה שלנו. אני נשוי ואבא לשלושה בנים, אומרים עליי שאני מבין באוזניות יותר מהמהנדסים שמייצרים אותם אבל אני אומר שאני פשוט אוהב לשמוע את המוזיקה שלי באיכות הכי טובה שיש, אני יודע לנתב את האמביציה שלי גם לעולמות המקצועיים. 

לאורך השנים צברתי מומחיות בכל האלמנטים שקשורים לעולמות קידום האתרים ולמעגלים המקיפים מתוך הבנה שקידום אתר זה כמו רכב שחייב 4 גלגלים כדי להצליח – מקדם אתרים מקצועי, מתכנת תותח, איש תוכן מעניין שיודע להעביר רעיון, ושיתוף פעולה אמיתי וכנה עם הלקוח.

תוצאות